Երեկ հայաստանյան որոշ լրատվամիջոցներ շտապեցին արտատպել    «Комсомольская правда»-ի թղթակցի` «Պատերազմից մեկ տարի անց Արցախում» վերնագրով ծավալուն հրապարակման` ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին վերաբերող հատվածը:
Ալեն Սիմոնյանի հետ զրույցում լրագրողն իր զգացողությունները ներկայացրել է որպես փաստ, որոնք բնավ չեն արտացոլում հարցազրույցի իրական պատկերը:
Եղելությունը հետեւյալն է՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն առանձին հարցազրույց չի տվել տվյալ լրատվամիջոցի լրագրողին: Լրատվամիջոցի ներկայացուցիչն ԱԺ նախագահի հետ հանդիպել է նոյեմբերի 12-ին ռուսաստանյան մի շարք լրատվամիջոցների լրագրողների հետ միասին՝ Հայաստան այցի շրջանակում:
Իրականում լրագրողի հարցը եւ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի պատասխանը խեղաթյուրված են եւ կտրված կոնտեքստից: Լրագրողը հոդվածում նաեւ նշում է, որ փորձում է պաշտպանել Ռուսաստանին հերթական մեղադրանքից: Սակայն, հարցուպատասխանի ընթացքում հստակ երեւում է, որ ոչ միայն մեղադրանք չի հնչել Ռուսաստանի հասցեին, այլեւ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը համաձայն չէ լրագրողի դիտարկումների հետ:
Ներկայացնում ենք հարցուպատասխանը.
Լրագրող- Դուք հանձնել եք Ղարաբաղը...
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան- Դուք կարծում եք, որ մենք հանձնե՞լ ենք Ղարաբաղը:
Լրագրող- Ես կարծում եմ, որ դա արվել է այն բանի համար, որպեսզի Հայաստանը փոխի աշխարհաքաղաքական վեկտորը՝ ռուսաստանյանից մեկ այլ...
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան- Այդպիսի ընկալում, այդպիսի մտքեր կան նաեւ հայ հասարակության մոտ, որ Ռուսաստանը հանձնել է Ղարաբաղը, նույն ձեր տրամաբանությամբ...
Լրագրող- Իսկ դուք համաձայ՞ն եք այդ մտքի հետ:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան- Իսկ դուք ինչի՞ց վերցրիք, որ ինչ-որ մեկը հանձնել է Ղարաբաղը: Որովհետեւ, գիտեք, երբ ասում եք, որ ինչ-որ մեկը հանձնել է Ղարաբաղը, դուք վիրավորում եք զոհվածներին եւ այն ընտանիքներին, որոնք իրենց հարազատներին կորցրել են այդ պատերազմում: Մեր ժողովուրդը կռվել է մինչեւ վերջ, եւ եթե որեւէ մեկը պատրաստվեր որեւէ բան հանձնել, կար մի քանի տարբերակ դա անելու համար՝ սկսած Լավրովի պլանից, վերջացրած այնպիսի որոշմամբ, որի դեպքում 3800 զոհ չէր լինի հայկական կողմից: Այնպես որ, ասել, թե ինչ-որ մեկը ինչ-որ բան հանձնել է, նշանակում է՝ չիմանալ, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում, չիմանալ, թե ինչ է կատարվում Ադրբեջանում, ինչ է կատարվում Լեռնային Ղարաբաղում, եւ, ցավոք սրտի, Ռուսաստանում:
Լրագրող- Դեռ հոկտեմբերին ես Դոնբասի կամավորականների հավաքին էի: Մի քանի հազար մարդ պատրաստվում էին ձեզ օգնելու գալ: Միության ղեկավարն ասաց՝ պետք չի գնալ, մի քանիսը գնացել են եւ վերադարձել: Հայաստանում ընդունվել էր վարձկանության մասին օրենքը, եւ կամավորականներից շատերը հայտնվում էին այդ օրենքի տիրույթում: Այսինքն՝ դուք գիտակցաբար փակել եք այն մարդկանց հոսքը, որոնք պատրաստ էին արյուն թափել:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան- Մենք մարդկանց քանակի հետ կապված խնդիր չենք ունեցել: Մեր խնդիրն այն էր՝ ինչպես պայքարել բայրաքթարների դեմ, որոնց հնարավոր չէր խոցել մեր ունեցած տեխնիկայով: Մենք դուրս ենք հանել մեր մոտավորապես 25 հազար զինծառայողներին այն տարածքներից, որոնք անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Ու դուք կարծում եք, որ պատերազմը պարտվել ենք, որովհետեւ մարդ չունեի՞նք: Իրո՞ք: Դուք կարծում եք, որ 2020 թվականին պատերազմը հաղթում են մարդի՞կ:
Կից ներկայացնում ենք տեսագրությունն առանց որեւէ միջամտության եւ դատողությունները թողնում ձեզ, թե արդյո՞ք հարցազրույցը վերածվել է բանավեճի կամ Ալեն Սիմոնյանը զրույցի կեսից «տաքացել է»: Կոչ ենք անում «Комсомольская правда»-ի թղթակից Դմիտրի Ստեշինին զերծ մնալ տարատեսակ շահարկումներից եւ ջուր չլցնել այն մարդկանց ջրաղացին, ովքեր փորձում են վնասել հայ-ռուսական հարաբերությունները ու իրենց քայլերով սեպ խրել բարեկամ եւ դաշնակից երկու երկրների միջեւ:

Yesterday, some mass media in Armenia hurried to re-print the part of the extensive publication entitled ‘One Year After War in Artsakh’ of ‘Komsomolskaya Pravda’ relating to the RA NA President Alen Simonyan.
During the talk with Alen Simonyan presented his feelings as a fact, which do not reflect upon at all the real picture.
The reality is the following: first the RA NA President Alen Simonyan has not given a separate interview to the journalist of the given media. The representative of the media met with the NA President together with the journalists of a number of the Russian media on November 12 within the framework of the visit to Armenia.
In reality, the journalist’s question and Alen Simonyan’s answer were distorted and cut from the context. The journalist also mentions in the article that he tries to defend Russia from another accusation. However, during the Q & A session, it distinctly appears that not only accusation has not been voiced against Russia, but the NA President Alen Simonyan does not agree with the journalist’s observations.
We present the Q & A:
Journalist: - You have handed over Karabakh…
NA President Alen Simonyan: - You think that we have handed over Karabakh?
Journalist: - I think that it has been done for Armenia to change the geopolitical vector – from Russia to other…
NA President Alen Simonyan: - Such perception, such ideas are also among the Armenian society that Russia has handed over Karabakh with the same logic…
Journalist: - And do you agree with that idea?
NA President Alen Simonyan: - And where did you take that from, that somebody has handed over Karabakh? Because, you know, when they say that somebody has handed over Karabakh, you offend the victims and the families, who lost their close relatives in that war. Our people fought till the end, and if someone was going to hand over anything, there were several versions for doing that: beginning from Lavrov plan ended by a decision, in case of which we shall not have 3800 victims from the Armenian side. So, to say that somebody has handed over something, it means not to know what’s happening in Armenia, not to know what’s happening in Azerbaijan, what’s happening in Karabakh and, unfortunately, - in Russia.
Journalist: - In October, I was at the gathering of Donbas volunteers. Several thousands of people were getting ready to come for help. The Head of the Union said, you should not go, several people had gone and had come back. The law on Mercenary was passed in Armenia, and many of the volunteers were appearing within that law in force. So, you conscientiously, have closed the flow of the people, who were ready to shed blood.
NA President Alen Simonyan: - We had no problem related to the number of the people. Our problem was how to fight against bayraktars which was not possible to pierce with our technique. We have moved out about 25.000 servicemen from the territories which were passed under the control of Azerbaijan. And you think that we have lost the war, because we did not have people, do you? You believe that in 2020 people win the war?
Here we present enclosed the video without any mediation, and we leave the judgments to you, if the interview has turned into dispute or Alen Simonyan ‘has warmed up’ from the middle of the talk. We call on the correspondent of Komsomolskaya Pravda to refrain from diverse speculations and play into the hands of the people, who try to damage the Armenian-Russian relations and with their steps drive a wedge between the two friendly and ally countries.